Kozmetik ürünler gebelikte zararlı

Kozmetik ürünler gebelikte zararlı

Kozmetik ürünler gebelikte zararlı

Güzellik ürünlerindeki BPS kimyasalının annelik içgüdüsünü olumsuz etkiliyor.

Kozmetik ürünlerinin hamileler için zararlı olduğu bildirildi.

ABD’deki Massachusetts Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deney, deodorant, parfüm ve ruj gibi ürünlerde bulunan ve karşı cinsin rollerinin benimsenmesine neden olan Bisfenol S (BPS) kimyasalının annelik içgüdüsünü olumsuz yönde etkilediğini ortaya koydu.

Çalışmada, iki ayrı deney grubundaki farelere düşük bir doz ve düşük iki doz BPS verilirken, bir grup da kontrol grubu olarak belirlendi. Farelerin yuva kurma yetenekleri, yavrularına bakmaları ve diğer annelik davranışları 3 farklı zaman diliminde gözlemlendi.

Düşük dozda BPS’nin annenin bebeğine adapte olmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyan araştırmada, düşük dozda BPS’ye maruz bırakılan dişi farelerin yavrularının yüzde 10’unun öldüğü belirlendi.

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Laura Vandenberg ve Mary Catanese, BPS’nin annelikle ilgili sinirsel bağlantıların yanı sıra içgüdüsel annelik davranışlarını etkilediği ifade etti.

BPS’ye maruz kalan dişi farelerin yavrularının ölümlerinin şaşırtıcı bir biçimde arttığına dikkati çeken Vandenberg ve Catanese, hamilelere güzellik ürünleri kullanmaktan kaçınmaları uyarısında bulundu.

BPS’nin ayrıca iç salgıları engellediğini vurgulayan araştırmacılar, rahimdeyken düşük dozda BPS’ye maruz kalan fare yavrularının yüzde 10’unun öldüğünü aktardı.

Günde 2 mikrogram BPS’ye maruz kalan anne farelerin yüzde 10’unun da yavrularına ilgisiz davrandığı, hatta bazılarının yavrularını öldürdüğü gözlemlendi.

Hamilelik veya emzirme döneminde bileşene maruz kalan dişilerin yuvalarında kontrol grubuna göre çok daha az zaman geçirdiği de belirtildi.

BPS’nin plastik, naylon ve polyester gibi maddelerin üretilmesinde kullanılan Bisfenol A (BPA) bileşiğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin endişelere yol açması üzerine alternatif olarak geliştirildiği biliniyor.

Araştırmanın sonuçları “Endocrinology” dergisinde yayımlandı.

4 yorum

 • sametd22

  Haziran 18, 2023 de 11:08 am

  Doktorlar bu periyotta tamamen doğal ve organik ürünlere yönelimi öneriyor.

 • Sermet

  Temmuz 2, 2023 de 9:21 am

  Gebelik döneminde kullanılan kozmetik ürünler konusunda dikkatli olmak önemlidir. Bazı kozmetik ürünlerde bulunan bazı kimyasalların, gebelikte anne ve bebeğe potansiyel zararlar verebileceği bilinmektedir. Bununla birlikte, çoğu kozmetik ürünün güvenli olduğu kabul edilmektedir.

  Gebelik döneminde kullanılacak kozmetik ürünlerle ilgili olarak aşağıdaki noktalara dikkat etmek önemlidir:

  Etiketleri okuyun: Kozmetik ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyun ve içeriklerini anlamaya çalışın. Hamilelik sürecinde kaçınılması gereken maddeleri içeren ürünlerden kaçının.

  Parfüm ve ağır kokulu ürünlerden kaçının: Gebelik döneminde hassaslık artabilir ve bazı parfümler veya ağır kokulu ürünler mide bulantısı veya baş ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

  Doğal ve organik ürünleri tercih edin: Kimyasal içerikler yerine doğal ve organik ürünleri tercih etmek, gebelik sürecinde daha güvenli bir seçenek olabilir. Yine de, bu ürünlerin bileşenlerini kontrol etmek ve güvenilir markaları tercih etmek önemlidir.

  Belirli maddelerden kaçının: Gebelik döneminde kullanılmaması önerilen bazı maddeler arasında retinoidler (A vitamini türevleri), salisilik asit, formaldehit, parabenler, ftalatlar ve kurşun gibi maddeler bulunmaktadır.

  Güneş koruyucu kullanın: Gebelikte cilt hassasiyeti artabilir, bu nedenle güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Güneşe maruz kalmadan önce güneş koruyucu kullanarak cildinizi koruyun.

  En güvenli ve doğru bilgiyi almak için gebelik döneminde kullanacağınız kozmetik ürünler konusunda doktorunuzla veya bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir. Her gebelik deneyimi farklıdır ve kişisel sağlık durumunuza bağlı olarak öneriler değişebilir.

 • tsigalko1965

  Temmuz 2, 2023 de 8:49 pm

  Kozmetik ürün kullanımı için doktorların tavsiyelerini dikkate almakta fayda var.

 • tsigalko1965

  Temmuz 2, 2023 de 8:50 pm

  Kozmetik ürünlerin bir çoğunda zaten kimyasal bulunuyor böyle hassas bir dönemde kullanmayı bırakmak en iyisi olacaktır.