Günde en az 2 kivi tüketilmeli

Günde en az 2 kivi tüketilmeli

‘Günde en az 2 kivi tüketilmeli’

Kış mevsiminde artan soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için, C vitamini yönünden zengin olan kivinin günde 2 adet tüketilmesi öneriliyor.

Özellikle kış mevsiminde artan soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için C vitamini yönünden zengin olan kivinin bolca tüketilmesi öneriliyor.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, son dönemde mevsimsel soğuk algınlığı ve grip vakalarında artış gözlemlendiğini belirterek, bu hastaların çoğuna vitamin yönünden zengin olduğu bilinen kivi tüketmelerini önerdiklerini söyledi.

Soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için bir dizi önlem alınabileceğini dile getiren Enginyurt, bunların arasında bol vitaminli meyvelerin de tüketilmesi olduğunu belirtti.

Bu meyvelerin başında C vitamini yönünden oldukça zengin ve birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kivinin bulunduğuna işaret eden Enginyurt, “Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu kivinin gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına iyi geldiği biliniyor. Bu meyveyi tüketen vatandaşlarımızın uzun süre hasta olmadığını görüyoruz.” dedi.

Enginyurt, 7’den 70’e herkese günde en az 2 kivi tüketmesini önererek, “Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın kivi yemesinde oldukça fazla fayda bulunuyor. Hatta bizim önerimiz, kahvaltıda dahi kivinin tüketilmesi yönünde. Çünkü sabah tüketilen bir kivi, çocukların günlük vitamin ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Enginyurt, kivinin bilinen faydalarını şöyle sıraladı:

“C vitaminin yanı sıra A ve E vitaminin de bulunduğu kivinin çok fazla faydası var ama en bariz faydası, kanser türlerinin geciktirilmesi ve kansere yakalanma riskinin azaltılması. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etkisi var. Kivinin yapısında bulunan lif oranı kabızlığı önlüyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri olduğu biliniyor. Grip, nezle, hatta astım hastalığına faydalı. Özellikle gribal enfeksiyonların sık görüldüğü günümüzde bol miktarda tüketilebilir.”

5 yorum

 • Sadrettin

  Haziran 12, 2023 de 8:42 pm

  Başlığı görünce aklıma direk “Günde en az 2 litre su” geldi. Kivi mi ? Bilmem nasıldır tadı acaba 🙂

 • hamit şahin

  Haziran 12, 2023 de 9:16 pm

  Kivinin sağlık üzerinde birçok faydası olduğu doğrudur. C vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisine katkıda bulunabilir.

 • Bünyamin

  Haziran 17, 2023 de 4:07 pm

  söz konusu meyve ise zararı yoktur. Yeriz tabi

 • Rıza

  Haziran 26, 2023 de 8:27 pm

  Yeriz yeriz. Severiz tabi.

 • serkan

  Temmuz 2, 2023 de 9:08 pm

  kiviyle fazla tüketim yapmıyordum. Bundan sonra daha fazla dikkat edicem. Hastalık havası var bağışıklık sistemi korunması önemli.