Aç kalmadan zayıflamanın formülü

Kilo problemi artık günümüz insanının en önemli sağlık sorunu haline geldi. Tüm çabalar ve araştırmalar fazla kilolardan kurtulmak için. Ancak bu görüldüğü kadar zor değil. Yapmanız gereken sadece yediklerinize dikkat etmek. 

Öncelikle unu rafa kaldırın. Kahvaltı dâhil her öğünde protein alın. Tahıllı ve unlu gıdaları şimdilik ortadan kaldırın. Ekmek ve makarna da kesinlikle bunların arasında yer alıyor.

Akşamları yemeyin
İşlenmemiş gıdalarla beslenin. Yediğiniz besinlerin yüzde doksanı avlanmış, yakalanmış, yerden toplanmış ya da ağaçtan koparılmış olmalıdır. Nişastayı günde sadece bir porsiyona düşürün. Bu porsiyonu akşam yemeğinde tüketmeyin. En iyi seçenekler yulaf ezmesi, patates ve baklagillerdir.

Meyve konusunda aşırıya kaçmayın. Günde en fazla iki defaya mahsus olmak üzere, şeker oranı düşük, lifi yüksek türden meyveler yiyin. Elma, armut, erik, çilek ve kiraz gibi meyvelerin hepsi çok iyi seçimlerdir. Muz bu sınıfa girmez. Şimdilik meyveler tek başına ya da kuruyemiş veya peynir gibi hafif şeyler eşliğinde yenmelidir. Meyve suyu içmeyi ise bırakmalısınız.

Süt ve alkolü azaltın
Süt ve süt ürünlerini, özellikle de inek sütünü şimdilik azaltın ya da ortadan kaldırın. İstisnai durumlar: Makul oranda peynir ve ara sıra da yoğurt ama yağsız olanından değil (haddinden fazla şeker içerir). Alkolü azaltın. Araştırmacılar ne derlerse desinler, alkolü bırakmanız size sağlığınızdan hiçbir şey kaybettirmez. Alkolde meyvelerden ve sebzelerden alamayacağınız hiçbir şey yoktur.

Zeytinyağı kullanın
Ayçiçek ve mısırözü gibi bitkisel yağlar kullanmayı bırakın. Bunların yerine zeytinyağı kullanın. Ne türden yağlarla beslendiğinize dikkat edin. Aldığınız yağ miktarı, bu yağın türünden belki de daha az önem taşır. En kötüleri de kızartmalar, margarin ve hidrojenli ya da kısmen hidrojenli yağlar içeren türden olanlarıdır. En iyisi balıkta bulunan Omega-3′lerdir. Adeta saplantılı bir biçimde su için. Her gün en azından sekiz bardak…

Diyet yaparken neden fazla acıkıyoruz?
Kilo alıyor, veriyorsunuz, kilo alıyor, veriyorsunuz. Diyet yoluyla kilo veren kişilerin çoğunun verdikleri kiloların birkaçını geri alması, ardından birkaç kilo daha alması üzücü bir durum. Bilim bunun ardında yatan nedeni bulmaya çok yaklaşmış olabilir.

Yeni bir araştırmaya göre, yakınlarda keşfedilen mideyle ilgili bir hormon vücudun kalıcı kilo kaybına karşı neden bu kadar dirençli olduğunun açıklanmasına yardımcı olabilir. Ghrelin olarak bilinen hormonun, insanlarda açlığı düzenlediği kanıtlanacak olursa, obezite tedavisi için daha güçlü açlık yatıştırıcılar üretmenin anahtarı ele geçirilebilir.

Amerika’da yapılan araştırmadan çıkan sonuca göre diyetlerinde değişiklikler yaparak önemli miktarda kilo vermeye çalışan kişilerin sicili tam bir felaket. Büyük çoğunluğu zaman içinde verdikleri tüm kiloları geri alıyor.

Diyette değişiklik
Öte yandan yiyeceklerin, midenin büyük bir bölümü ve küçük bağırsakların bir kısmına uğramadan başka bir yoldan verildiği bypass ameliyatını geçirdikten sonra kilo veren obesite hastaları için bu durum geçerli değil. Araştırmalar bu hastaların çoğunun önemli miktarda kilo kaybetmekle kalmadıklarını, kilolarını uzun yıllar muhafaza ettiklerini ortaya koyuyor.

Ghrelin öncelikli olarak midede üretildiğinden Washington Üniversitesi araştırmacılarından David E. Cummings ve meslektaşları hormonun daha az salgılanmasının mide ameliyatı geçiren hastaların kilo verdikten sonra aynı seviyede kalmalarının nedenini açıklamaya yardımcı olabileceği varsayımını ileri sürüyorlar. Ghrelin’in iki yıl önce keşfedilmesinden bu yana fareler üzerinde yapılan çalışmalar, hormonun güçlü bir iştah açıcı olduğunu gösterdi. İnsanlardaki hormon seviyelerinin de öğünlerden kısa süre önce arttığı, ardından da hemen düştüğü ortaya kondu.

10 yorum

 • hamit şahin

  Haziran 12, 2023 de 9:12 pm

  Sağlıklı beslenme ve kilo yönetimi konularında farkındalık yaratmak ve bilinçli seçimler yapmak gerçekten önemli. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Herkesin sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için bu tür bilgilerin paylaşılması önemli bir adımdır.

 • ali

  Haziran 12, 2023 de 9:14 pm

  su orucu tutarak bunu yapabilirsiniz 3 gün dayanırsanız çok rahat oluyor

 • crownprince

  Haziran 13, 2023 de 6:47 am

  diyet yapıyorum açlıktan karnım sırtıma yapışıyor, böbrek hastası olduğum için bu besinlerin çoğu bana yasak aç kalmaya devam

 • Mehmet Ali çelik

  Haziran 13, 2023 de 6:58 am

  Bol su içmek en önemlisi hamur tarzında herşeyden uzak durmak stres yanında sebze yemek ve kendine güvenmek

 • Bünyamin

  Haziran 17, 2023 de 4:05 pm

  Günümüzün en büyük problemi

 • wmsitesi

  Haziran 18, 2023 de 9:05 am

  aç kalmadan zayıflamak zor, tıp 10 sen önce doğru dediğini 10 sene sonra yanlış diyor

 • Burak Candan

  Haziran 23, 2023 de 12:38 pm

  Biraz irade meselesi fakat belirli bir süre geçtikten sonra açlık krizleri azalıyor. Kompleks bakliyatlar ile açlık krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Örneğin pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yemeniz, aynı kaloriyi alsanızda kan şekerinizi düzenli tutacağından aç kalmadan kilo vermenizi sağlayacaktır.

 • Rümeysa

  Haziran 26, 2023 de 8:26 pm

  Abi ne gerek var ya 😀

 • Sermet

  Temmuz 2, 2023 de 9:23 am

  Hurma diyeti de bu konu da iyi deniliyor ama onda sanırım biraz aç kalınıyor 🙂

 • AliTasc1

  Temmuz 2, 2023 de 11:56 pm

  Bol su içmek oldukça önemli, özellikle günlük 1.5 litrenin altına düşmemek gerek. Alışkanlık haline getirmek gerek